İçeriğe geç

Makine Öğrenmesi Yapay Zekanın Bir Bileşenidir

Yapay zeka algoritmaları makine-robot-asistanların hem insan gibi karar vermelerini hem de insan gibi davranmalarını sağlar. Makine öğrenmesi de yapay zeka kavramıyla ilişkilidir ve amacı yapay zeka algoritmalarını karar verme ve davranış örüntüleriyle beslemektir.

Örneğin, Amazon Alexa veya Apple Siri gibi yapay zeka tabanlı ses asistanlarının gelişimindeki hedef, bunların en hızlı şekilde ve en düşük hata oranıyla birer insan gibi karar verip konuşmalarıdır. Sahiplerine asistanlık etmek için tasarlanan bu mini robotlar için öngörülen şu: Sahiplerinin günlük hayatlarını optimum düzeyde yönetmeleri ve onlar adına en doğru gündelik kararları vermeleri.

Chatbotlar, yüz ve ses tanıma sistemleri, satış öngörü yazılımları, otonom araçlar ve duygu durumu analiz uygulamaları da yapay zeka algoritmaları üzerine temellendirilmiş kullanım örnekleridir.

Peki bu bağlamda makine öğrenmesinin işlevi nedir?

Makine öğrenmesinin yapay zeka dahilindeki işlevi, makine-robot-asistanların insan davranışını taklit edebilmelerini sağlamaktır. Bunun için istatiksel yöntemler üzerine kurulu büyük veri analizleri yapılır; yani makine öğrenmesi algoritmaları sürekli veri toplayan, örüntülerden öğrenen ve kendi kendini geliştiren davranış taklit algoritmalarıdır.

Bu yazım da ilginizi çekebilir: https://www.stratejidanismani.com.tr/2019/08/kisisel-pazarlama-yapay-zeka-algoritmalari/

Loading

Tarih:Blog

Bu yazı yorumlara kapalı.