İçeriğe geç

Nesnelerin Interneti 2.0: Blokzincir Entegrasyonu

Nesnelerin interneti (internet of things-IOT) başlığı altında özetlediğimiz teknolojiler, örneğin sensör ağları (wireless sensor networks-WSN) veya radyo frekans tanımlama sistemleri (radio frequency identification-RFID) motorlu taşıt, makine, ekipman, ev aletleri, enerji üretim üniteleri gibi nesnelerin internet üzerinden birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlıyorlar.

IOT temelli sistemlerle şimdiden akıllı şehirler, akıllı elektrik şebekeleri ve akıllı evler üzerinde çalışılıyor; ve bir-iki sene zarfında dünya çapında 20-50 milyar nesnenin internete bağlanmış olacağı tahmin ediliyor…

Bu ne anlama geliyor? Gerçekliğin kopyası bir sanal dünyanın hızla oluştuğu anlamına geliyor; ve bu sanal dünyanın içinde yer alan tüm nesnelerin işlevini artık gerçek zamanlı takip edebileceğimiz ortaya çıkıyor. Tüm bunlara dayanarak da her bir sürecin optimizasyonu artık mümkün olacak gibi görünüyor.

Böyle bir senaryoda elbette devasa bir veri yükü de oluşacak…
Bulut teknolojisi bu verileri depolayacak ve kuantum bilgisayarlar da analiz edecek; ancak bilginin güvenilirliği nasıl sağlanacak?

Nesnelerin interneti 2.0: Blokzincir entegrasyonu ile.

Blokzincir ağında her türlü işlem bilgisi ağ düğümleri tarafından doğrulanır. Bu kriptografik teknoloji sayesinde blokzincirin halkalarına yüklenen datanın maniple edilmesi şimdilik neredeyse imkansız ve böyle bir güvenlik garantisi sayesinde nesneler blokzincir üzerinden hukuki ve finansal yönden geçerli işlemler gerçekleştirilebilecek. Örneğin, akıllı bir buzdolabı süpermarketten sahibi adına kendiliğinden alışveriş yapabilecek veya bir evin akıllı güneş paneli elektrik şebekesine gene kendiliğinden satış gerçekleştirebilecek.

Günümüzde bu tür akıllı sözleşmeleri güvenilir bir şekilde mümkün kılan en gelişmiş ve popüler (herkese açık ve/veya izinli kullanılabilen) blokzincir platformunun Ethereum olduğu söyleniyor.

Ethereum üzerinden gerçekleşen IOT-blokzincir entegrasyonu kapsamında tabiiki henüz çözülmemiş sorun ve darboğazlar var; örneğin yeterince veri depolama kapasitesinin sağlanması gibi, ancak her şeye rağmen böyle bir entegrasyonun getirilerinin çok daha ağır basmakta olduğu ortaya çıkıyor:

(1) Merkezi bir kontrol mekanizması olmayan, dağıtık (peer-to-peer) bir mimarinin üstün güvenlik avantajı
(2) Blokzincirin IOT’ye sağladığı ölçeklenebilirlik
(3) Her nesnenin hatasız ve maniple edilemez bir kimliğe sahip olabilmesi (güvenilirlik avantajı)
(4) Akıllı nesnelerin blokzincir sayesinde otonomlaşabilmesi, yani kendi kendilerini yönetebilmeleri; ve bu ışıkta kiralama iş modellerinin daha da yaygınlaşması (Hardware as a Service (HAAS) modelleri)
(5) Akıllı nesneler arası iletişimin ve işlemlerin uçtan uca takip edilebilir hâle gelmesi
(6) Mikro hizmetlerin gelişmesi ve yaygınlaşması; örneğin mikro ödeme hizmetleri (micro payment)

Loading

Tarih:Blog

Bu yazı yorumlara kapalı.