İçeriğe geç

Markaların Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Olmalı?

Birçok küresel ve yerli marka sosyal medya stratejisi kapsamında facebook, twitter, instagram ve youtube gibi popüler sosyal medya platformlarında seslerini duyurmak için büyük harcamalar yapıyor.

Ancak sesini duyuramıyor. Neden?

Çünkü sosyal medyada geleneksel reklamcılık anlayışıyla yürütülen ürün-hizmet tanıtımları işe yaramıyor…

Hiçbir tüketici Coca Cola veya McDonald’s’ın ve hatta Red Bull veya Apple’in ürün odaklı kısa videolarını konuşmaya ve paylaşmaya hevesli değil. Türk markalarının sosyal medya stratejisi için de aynısı geçerli; bayramlarda çekilen duygularımızı sömüren video kliplerinin çok ses getirdiğini gördük mü? Saman ateşi gibi birkaç günden öte etki göstermiyorlar.

Öte yandan şarkıcı, oyuncu, sporcu ve/veya fenomenlerin paylaşımları uzun süre ses getirebiliyor. Zaten örneğin youtube abone sayılarını karşılaştırınca da gerçek gün gibi belli oluyor:

Apple (10m), Red Bull (8,8m) Coca Cola (3m), Nike (1m), McDonald’s (0,4m), THY (0,4m), Türkcell (0,3m), Türk Telekom (0,1m), Arçelik (0,06m), Beko (0,05m), Vestel (0,05m), Mavi (0,03m), İş Bankası (0,02m), Ülker (0,01m)…

PewDiePie (100m), Swash (25m), Pinkfong (23m), Ninja (22m), Enes Batur (11m), Orkun Işıtmak (7m), OyuncakOynuyorum (6m), Reynmen (6m), Merve Özkaynak (2m)…

Bu durumun farkına varan bazı öncü markalar kültürel, daha doğrusu kültüre ve geleneklere meydan okuyan sosyal medya stratejileriyle yerleşik markaların farkındalıksızlığından hem pazarlama hem de viral etki açısından istifade edebiliyorlar.

Örneğin büyük küresel markalara oranla çok daha küçük olan Under Armour (0,2m) birçok sorgulayıcı ve kontra-kültürel kampanyasıyla sosyal medya da hızla alan kazanmayı başardı; kadınları öne çıkardı ve geleneksel cinsiyetçiliğin sınırlarını zorladı.

Türk markalarından da artık bayram sofralarını, el öpmeye gelecek çocuklarını bekleyen nineleri, zaten hepimizin değer verdiği ve saygı duyduğu milli sembolleri öne çıkaran etkisiz sosyal medya kampanyalarından ziyade, acil ve gerçek toplumsal sorunlarımıza (eğitimsizlik, şiddet, cinsel istismar, fakirlik, adaletsizlik, hile, cinsiyetçilik ve diskriminasyon) sebep olan toplumsal ve kültürel özelliklerimizi radikal bir şekilde sorgulayan işler bekliyorum.

İkonik marka olmak ve sosyal medyada ses getirmek için artık daha belirgin bir şekilde sosyal sorumluluk üstlenen, kültürel genel kabulleri sorgulamaya cesaret gösteren sosyal medya stratejisi ve kampanyaları üretmek gerektiğini savunuyorum.

Loading

Tarih:Blog

Bu yazı yorumlara kapalı.