İçeriğe geç

Facelifting Stratejisi & Ölümsüz Ürünler

Facelifting stratejisi bazı ürün gruplarında gayet etkili bir pazarlama yaklaşımı olabiliyor. Facelifting sayesinde örneğin kot pantolon (Levi’s), ayakkabı (Converse), oyun (Lego), traş losyonu (Old Spice), traş bıçağı (Gilette) ve özellikle gazlı içecek (Coca Cola) gibi ölümsüz ürünler onyıllardır ürün yaşam döngüsünün olgunluk evresinde kalmayı başarıyor, gerileme evresine girmiyorlar.

Ölümsüz ürünler yaratan facelifting stratejisi 4 bileşene sahiptir: Ürünü (1) popüler figürlerle ilişkilendirerek sürekli gündemde tutmak, (2) rutin inovasyonlarla aralıksız çeşitlendirmek, (3) reklamlardan hiç düşürmemek ve (4) dünyanın en ücra köşelerinde dahi pazarda yer almak.

Özellikle Coca Cola stratejinin tüm bileşenlerini kullanıyor: (1) League of Legends , Calvin Harris, Jay-Z ve Maroon 5 gibi popüler figürlerle beraber çalışarak sürekli imaj tazeliyor, (2) çeşitlendirme oyununu çok iyi oynuyor (Coca Cola Lime, Coca Cola Vanilla, Coca Cola Coffee), (3) reklamlardan hiç düşmüyor ve (4) dünyanın her köşesinde raflarda yerini alıyor…

Loading

Tarih:Blog

Bu yazı yorumlara kapalı.