İçeriğe geç

Yapay Zeka Modelleri Gerçekten Zeki Mi?

Bugün “zeki” diye tanımladığımız yapay zeka modelleri aslında sadece sensörlerle veri toplayan korelasyon hesaplayıcılarıdır. Büyük veriden çıkarımsal istatistik kullanarak öngörüler üreten algoritmalardan öte değildirler.

Geleceği, geçmişe dayanarak tahmin etmeye dayalı modellerden söz ediyoruz. Ama bugün elbette bulut bilişimin sunduğu mega depolama kapasitesi ve yüksek işlemci gücüyle çok kapsamlı bir veri tabanına dayanarak öngörüler gerçekleşebiliyor.

Örneğin Amazon bu sistemi ilk kullanan e-ticaret platformuydu. Müşterilerin alışveriş ve gezinme verilerine dayanarak bir sonraki, en olası alışveriş eylemini hesaplayan yapay zeka modelleri ile Amazon kurucusu Jeff Bezos e-ticarette ve özellikle depo yönetiminde çığır açtı. Müşterilerin nerede, ne zaman, ne sipariş edeceklerini öngörebilirseniz, depolarınızı optimize edebilir, stok devir hızını önemli ölçüde artırabilir ve böylece nakit akışını güçlendirebilirsiniz.

Dünyanın en büyük açık artırma usulü alışveriş sitesi eBay’in elinde yirmi senelik veri var ve şirket yönetimi bu veriyi müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak üzere yapay zeka modelleriyle değerlendiriyor.

Ancak, bu tür algoritmalara dayanan modeller gerçek anlamda zeki değildir, çünkü zeki olmak bilinçli olmayı gerektirir. Bilinçlilik, anlam verme ve/veya istemli düşünce olmadıkça, gerçek anlamda yapay zeka da yoktur. Bu sebeple yapay zeka modelleri aslında zeki değildir.

Loading

Tarih:Blog

Bu yazı yorumlara kapalı.