İçeriğe geç

Stratejik Yetkinlik & Kurum Kültürü. Bağ Var Mı?

Stratejik yetkinlik veya başka bir deyimle çekirdek yetkinlik rakiplerinizin sahip olmadığı, sıradanlık ötesi bir beceridir. Rekabet avantajı sağlar, endüstri öncüsü olmanıza sebep olur ve ortalama üstü kârlılık getirir.

Peki, stratejik yetkinliğin bileşenleri tam olarak nedir? Stratejik yetkinlikten söz etmek için hangi koşullar yerinde olmalıdır?

(1) Stratejik yetkinlik müşteri açısından değerli olmalı, yani gerçek ihtiyaçları karşılamalıdır. Müşteri stratejik yetkinlik sayesinde üretilen ürün ve/veya hizmetler için para ödemeye hazır olmalıdır.

(2) Kıt ve bu yüzden de az bulunur bir yetkinliktir. Rekabetin stratejik yetkinliğinize ulaşması çok güç olmalıdır. “Dile benden ne dilersen” dense dahi neredeyse sahip olunamayacak türden bir yetkinlik mevzubahistir.

(3) “Satılmıyorsa kopyalarım” yaklaşımıyla da makul zamanda yaratılamayacak kadar özel ve korunmalı bir yetkinlik olmalıdır.

(4) Çekirdek yetkinliğinizin müşterilere sağladığı faydanın alternatif ürün ve/veya hizmetlerle ikame edilmesi de mümkün olmamalıdır.

Gelelim kurum kültürüne…

(5) Aralıksız yeni çekirdek yetkinlikler üreten bir kurumsal kültür inşa etmeyi başardıysanız, bu hem kendi içinde bir stratejik yetkinliktir hem de stratejik yetkinliklerin bir bileşenidir. Değerli, kıt, kopya edilemez ve ikamesi mümkün olmayan bir inovasyon kültürü stratejik yetkinliklerin “kraliçesidir”.

“Kurum kültürü tam olarak nedir?” diye soruyorsanız: https://youtu.be/kIg6359Jo5E

Loading

Tarih:Blog

Bu yazı yorumlara kapalı.