İçeriğe geç

Paylaşım Ekonomisi, Blokzincir ve Pazarlamanın Geleceği

Paylaşım iş modelleri (paylaşım ekonomisi) tüketim ve yatırım alışkanlıklarını ve dolayısıyla bugünün pazarlama yöntemlerini de kökten değiştirme potansiyeline sahip.

Pazarlama ve reklamcılığın en temel işlevi, insanlarda aslında çoğu kez ihtiyaçları olmayan ürün ve hizmetlere yönelik dikkat (attention), ilgi (interest), arzu (desire) ve satın alma (action) tetiklemektir; meslek dilinde AIDA.
Peki ihtiyacımız olmayan ürün ve hizmetler hangileridir?
(1) Sembolik (gösteriş, imaj, statü) ve (2) hedonik(haz, eğlence, rahatlama) “fayda” sağlayan sözde değer önerileridir.

Pazarlama ve reklamcılık sektörü, başta ABD, ama büyük ölçüde de Türkiye, Rusya, Arjantin, Meksika, Brezilya, Suudi Arabistan, BAE gibi gösteriş, keyif ve tüketim bağımlısı ülkelerde çok para kazanan bereketli bir sektördür. Topluma normal şartlarda ihtiyaç duymadıkları ürün ve hizmetleri özendiren pazarlama ve reklamcılığın yanında ise tüketim ekonomisini finanse eden bankacılık yer almaktadır. Özellikle kredi kartları ve tüketim kredileri insanları gereksiz ve ölçüsüz borçlanmayı teşvik etmektedir. Bu iki sektörün arkasında da elbette insanların zaafiyetleri üzerine kurulu gelir modelleri vardır.

Gerçekçi olmak istersek, kapitalizmin insanlara aslında ihtiyaç duymadıkları şeyleri pazarlayan, bunu finanse etmek için onları sevmedikleri işlerde çalışmaya mecbur bırakan ve dolayısıyla hayatlarını mutsuzlaştıran bir ekonomik düzen olduğunu inkâr edemeyiz. Kapitalizmin, hızlı ekonomik büyümeyi pazarlama ve reklamcılığın pompaladığı ve bankacılığın da finanse ettiği sembolik ve hedonik ihtiyaçlarla sağlamaya çalıştığı kanımca apaçık ortadadır.

Dijital çağda da bu pompalamanın büyük başarıyla yapıldığı, hızla büyüyen mecralar sosyal medya platformlarıdır. Ve gene en çok sosyal medya kullananlar, üstte sıraladığım ülkelerde yaşayan insanlardır.

Toparlayacak olursak, kapitalizmin dıştan içe yaşayan, yani özgüvenini gösterişle tazelemeye muhtaç olan, tüketimden keyif alan toplumlardan beslendiğini söyleyebiliriz.

Peki kapitalizmin geleceği neye bağlı?

Kapitalizmin geleceği, bilinçli yaşamın, paylaşım iş modellerinin (paylaşım ekonomisi), çevre dostu teknolojilerin, demokratik platform modellerinin (blokzincir teknolojisi), insanların işlevsel ihtiyaçlarına odaklanan, çocukların gelişimine, toplumun bilinçlenmesine katkı sağlamaya gönül vermiş sorumlu, aykırı ve inovatif girişimcilerin başarı veya başarısızlığına bağlı.

Paylaşım ekonomisi ilginizi çektiyse, bu videoyu izlemenizi öneririm: https://youtu.be/9QPsAmx_0U4

Loading

Tarih:Blog

Bu yazı yorumlara kapalı.