İçeriğe geç

Blokzincir Teknolojisi Ekonomik Komunizmi Getirebilir

Blokzincir teknolojisi üzerine kurduğunuz herhangi bir platformun veya iş modelinin tek bir sahibi veya ana hissedarlar topluluğu olmayacak. Blokzincir tabanlı her işletmenin sahibi işletmeyle ticari ilişkide bulunan tüm paydaşlar ve blokzincir ağını oluşturan bireyler olacak.

Örneğin bir dijital ticaret platformundan söz ediyorsak, bunlar satıcılar, alıcılar ve blokzincir teknolojisi sağlayıcıları olacak. Platform sahipliği veya aracılık unsuru artık kalmayacak. Söylenenlere göre mülkiyet o kadar atomize olacak ki, artık ticaret platformunun sahibi neredeyse herkes ve bu yüzden de hiç kimse olacak. Bildiğimiz kooperatif modeli veya sigortacılık sektöründe İngiltere ve Almanya’da yaygın olan karşılıklılık (mutual insurance) modelinden de öte derecede dağıtık (merkezi olmayan) bir ekonomik model şimdiden ufukta beliriyor.

Blokzincir modeli öncelikle bugünün dijital platformlarını demokratize edebilecek kapasiteye sahip görünüyor. Önündeki en büyük engel ise merkezi güçler, yani devletler, kural sağlayıcılar (regülatörler) ve merkez bankaları. Son tahlide, yani ekonomik komunizm gerçekleştiğinde, sermaye, bilgi ve dolayısıyla ekonomik güç konsantrasyonunun önemli ölçüde azalacağı iddia ediliyor. Üreteni ve tüketeni birleştiren mega pazar yerlerinin (Alibaba, Amazon), sosyal ağların (Facebook, Twitter) ve içerik platformlarının (Google, Youtube) gücü de böylece sınırlandırılmış olacak.

Aracılık marjı, üreten, tüketen ve blokzincir ağının düğümlerini oluşturan pek çok bireysel kullanıcı arasında taksim edilecek ve herkes açısından işlem yapma maliyetleri (transaction costs) sıfıra yakın bir seviyeye indirilecek.

Paylaşım ekonomisi adlı videoma da bir göz atın: https://youtu.be/9QPsAmx_0U4

Loading

Tarih:Blog

Bu yazı yorumlara kapalı.